DNI TEKVÍC - GYŃA & TEKVICA VČERA A DNES
14. a 15.9.2012

S mesiacom september sú spojené viaceré pranostiky, napr.: "Máj a september sú brány leta", alebo "Z pohľadu hospodára je máj krásny, ale chudobný, september je špatný, ale bohatý".

Bohatstvo septembra sme si v obci vychutnali na oslave tradičnej plodiny – tekvice, po našom gyne. V piatok 14.9.2012 popoludní, sa naši najmenší zabávali pri kreslení a vyrezávaní tekvíc, inšpirovaní boli výtvormi tých starších a skúsenejších, ako aj rôznymi figúrkami, naaranžovanými v parku a pred krčmou. Odmenou za ich úsilie boli chutné langoše a samotné zapálenie sviec vo vyrezaných plastikách po zotmení.

V sobotu prebiehali hektické prípravy na finálnej dekorácii kultúrneho domu a na príprave jedál na ochutnávku. Po 16. hodine sa otvorili dvere a sála sa hneď zaplnila domácimi aj návštevníkmi obce, ktorí so záujmom degustovali viac ako 40 tradičných, aj menej známych polievok, jedál a sladkostí z gyne. Všetkým chutilo, jedlá aj recepty sa míňali a obsluhujúce ženy nestíhali odpovedať na otázky o príprave všetkých dobrôt. Výborným doplnkom ochutnávky bol nápoj mojito, pripravený s bazalkou z našej bylinkovej záhradky. Ďalšie bylinky si mohli návštevníci kúpiť za symbolické ceny či už v plátených alebo v plastových vreckách.

Diplomy a tematické vecné ceny – rôzne keramické tekvice, resp. svietniky – v jednotlivých súťažiach získali:
A. Súťaž vo vyrezávaní tekvíc:
1. miesto – Maroš Cangár; 2. miesto - Peter Truban; 3. miesto – Peter Dovec;
B. Súťaž o najzaujímavejší tekvicový výpestok:
1. miesto – Anna Kuchyňová; 2. miesto – Otília Jurgová; 3. miesto – Anna Kyseľová;
C. Súťaž o najväčšiu tekvicu:
1. miesto: Božena Gallová.

Vyhodnotenie súťaží sprevádzali znelkami na lesných rohoch hostia z Českej republiky – starostovia, resp. zástupcovia obcí z partnerského regiónu Neveklov. Českými ľudovými pesničkami, ale už na husliach, base, trubke a harmonike začali aj ľudovú veselicu. Táto pokračovala až do neskorých nočných hodín, pričom o zábavu a dobrú náladu sa staral pán Stanislav Janek.

Ďakujeme všetkým ženám z klubu Včielka pri OZ RAK, že pre nás pripravili krásne podujatie vo výbornej atmosfére. Bolo to chutné, voňavé, precízne naaranžované, pekne servírované, dobre zorganizované, jednoducho super! Ďakujeme tiež všetkým občanom, ktorí prispeli gyňami a kompozíciami z nich, alebo priniesli jedlá na ochutnávku. Poďakovanie patrí aj Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý podporil naše podujatie sumou 500,-€.

Po takomto podujatí treba povedať ešte jedno – pestujme a do jedálnička zaraďme tradičné aj menej známe gyne, založme tradíciu a na budúci rok rozšírme výzdobu z gýň na celú obec a pripravme znovu takéto vydarené podujatie!


Ak máte záujem o použité recepty, stiahnite si ich vo formáte PDF - Recepty