MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIEN
KRÁSNY SVIATOK SO SLÁVNOU TRADÍCIOU

Milé naše ženy.
Pomaly sa začína jar, najkrajšie obdobie roka. Celá príroda sa čo nevidieť bude obliekať do pestrofarebného rúcha. Všetko zakvitne a naše srdcia sa naplnia radosťou.

Prví poslovia jari prenechali štafetu ďalším kvetom a stromom. Aj tieto jarné symboly života svojím šatom prispievajú k našej oslave, milé naše ženyMáme tu 8. marec - Medzinárodný deň žien kedy môžeme naším žienkam vyjadriť slovká úcty a vďaky.

V každodennom zhone pod tlakom povinností si mnohokrát ani neuvedomujeme, ako sa striedajú dni pracovné i sviatočné. Chcela by som pripomenúť deň, na ktorý by sme nemali zabúdať.

Je to sviatok najdrahších bytostí.

Naša obec má 334 obyvateľov a z toho je 172 žien. Ženy si zaslúžia, úctu po celý rok.

Žena vytvára teplo domova, stará sa o tisíce maličkostí, na ktoré prídeme až keď pár dní nie je doma. Je matkou našich detí, oporou keď máme pocit, že je toho na nás priveľa. Zvláda oveľa viac ako my a nesťažuje sa. A ešte stihne aj dobre vyzerať.

Ženy sú tiež výborné kamarátky, majú pochopenie a úplne iný pohľad na veci, všímajú si zdanlivé maličkosti, ktoré nám mužom občas uniknú. Majú zmysel pre poriadok a sú zodpovedné

Milé ženy - mamičky, manželky, sestry, priateľky a kolegyne!
za všetko, čo robíte Vám úprimne ďakujeme. Prijmite od nás kvietok ako znak našej úcty k Vám. Želáme Vám pekný Medzinárodný deň žien a život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty. Želáme všetkým pevné zdravie, veľa energie.

A na záver si pripomeňme ako vznikol Medzinárodný deň žien. Tieto informácie si pripravili naše deti, žiaci základnej a strednej školy:

 • Nápad oslavovať Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani.
 • Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8.marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok, ktorý sa konal v roku 1908.
 • Bojovali za zrušenie 10-hodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
 • Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto požiadavky:
  hlasovacie právo, 8-hodinový pracovný čas, zlepšenie špeciálneho zákonodarstva.
 • Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom RuskuV Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku sa prvý Medzinárodný deň žien konal už v roku 1911.
 • Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade v roku 1917, je pevne ustanovený 8. marec ako Medzinárodný deň žien
 • Prvý sviatok Medzinárodného dňa žien v ČSR sa konal v r. 1921
 • Počas druhej svetovej vojny bol Medzinárodný deň žien zrušený a po roku 1945 bol Medzinárodný deň žien znovu obnovený
 • V roku 1975 bol Medzinárodný deň žien oficiálne uznaný OSN – organizáciou Spojených národov

Ženy, robíte svet krajším a lepším, a preto vám patrí úprimná vďaka.