Rok 2012


Západné Tatry - Roháče 2012

V dňoch 1.9. – 3.9.2012 sa uskutočnil 11. ročník turisticko-poznávacieho zájazdu do Západných Tatier s počtom účastníkov 40. Tento zájazd, ako i všetky ročníky predtým, organizoval Jozef Dekýš . Keď sme v Tatrách oslavovali jubilejné 10. výročie turistických zájazdov spomenul, že na budúci rok by sme mohli spoznať Roháče. V tom čase nik netušil, že osud to s ním myslí proti jeho vôli a rozbehnuté Roháče budú musieť dotiahnuť zaňho náhradníci. Jozef nás po krátkej a ťažkej chorobe náhle opustil 3.8.2012. Za krásnych 10 ročníkov sme s ním mali možnosť spoznať veľkú časť krás našich Tatier a pohorí. Videli sme niekoľko jaskýň, navštívili múzeá, galérie, skanzeny, hrady, zámky, chrámy a námestia. Tým sme naplnili cieľ našich zájazdov turisticko – poznávacie. Z dôvodu opakovanej úspešnosti týchto Jozefových zájazdov možno povedať o založení tradície turisticko -poznávacích zájazdov. Vďaka Ti Jozef! Teraz je len na nás, ako s ňou naložíme ďalej.

V sobotu 1.9.2012 nás ráno počasie z Dol. Trnávky vyprevádzalo bez dáždnikov, ale v Dolnom Kubíne sa nám módným doplnkom stal pršiplášť a dáždnik. Trocha to vyzeralo ako dáždnikový sprievod na malebnom námestí. Od sprievodkyne sme sa dozvedeli, aké pozoruhodností sa v meste nachádzajú a o osobnostiach našich kultúrnych dejín na ktoré máme byť právom hrdí. Plní dojmov z múzea P.O.Hviezdoslava sme sa presunuli kúsok ďalej do Oravskéko Podzámku, kde sme si prehliadli Oravský hrad a potom nás čakala už len cieľová stanica - penzión Roháčan v obci Huty, kde sme sa ubytovali. Po večeri sa predstavil program na nasledujúci deň.

V nedeľu 2. 9. 2012 posilnení raňajkami sme sa vydali autobusom smerom na Zverovku, kde sme odparkovali autobus a ďalej po „svojich“ kráčali miernym stúpaním Roháčskou dolinou na Ťatliakovu chatu. Po krátkom odpočinku, kráčame kamenným chodníkom k Roháčskym plesám, ktoré boli našim druhým zastavením. Táto časť, vzhľadom na prevýšenie a prejdené kilometre, bola náročnejšia ale svište nám pískali do kroku. Cestou sme obdivovali krásu Roháčskej prírody, horské bystriny a voľne „pasúcich“ sa turistov na čučoriedkach. Predstava, že ďalšia časť trasy je už len na dol, smerom k Roháčskemu vodopádu, dodala niektorým účastníkom silu a pookriali aj na duchu. Bez úrazov a s dobrým pocitom, že sme zdolali časť Roháčov, zamieril náš autobus do Oravíc, kde sme zhodili únavu do bazéna. Termálne kúpalisko nám ponúklo okrem iných služieb dva bazény s teplou a teplejšou vodou. Niektorí vyskúšali obidva pre prípad, že tá prvá nezaberie. Neplavci relaxovali pri koncerte folkových skupín.

Večer bolo kultúrne posedenie, úvodom ktorého sa predstavil program na nasledujúci deň. O príjemnú náladu sa postarala regionálna ľudová hudba. Prvá pieseň bola venovaná spomienke na nášho dlhoročného organizátora Jozefa Dekýša.

V pondelok 3.9.2012 po raňajkách sme sa poďakovali rodinnému personálu za chutnú stravu, príjemné ubytovanie a milú obsluhu. Naše bylinkárky si vypýtali od pani domácej kvietky, ktoré jej krášlili okná a oni jej na oplátku sľúbili, že jej pošlú ozdobné tekvičky . Na záver ešte spoločné foto a náš šofér namieril svoj stroj priamo na Likavský hrad. Cieľom druhého zastavenia bola kedysi banícka obec - Špania Dolina. Navštívili sme námestie s klopačkou, mauzóleum – Boží hrob, dennú cisársku štôlňu, orloj s baníckou tematikou, ktorá pripomína bohatú minulosť prosperujúcej obce. Z námestia do kostola vedie prekryté schodisko, schody sú strmé a je ich veľa, veriaci, keď ich absolvuje má určite odpustené. Neveríte? Choďte sa tam pozrieť.

Návštevou Španej Doliny sa program nášho zájazdu vyčerpal a šofér nás v zdraví doviezol domov, za čo mu ďakujeme.

Pre nás, ktorí sme sa tohto zájazdu zúčastnili ostalo veľa pekných spomienok.

Zapísal Kamil Dekýš
Foto Pavel Boška a Kamil Dekýš